AE65GDL1
Width:
2.50 (in)
Height:
1.05 (in)
Depth:
4.60 (in)
  • Federal American Eagle Hyper Velocity Centerfire Ammunition, 6.5mm Grendel, Jacketed Hollow Point, 120 Grain - 20 Cartridge Box ( 20 / 1 )
Description
Federal American Eagle, 6.5 GRENDEL, 120 Grain, Open Tip Match, 20 Round Box AE65GDL1
View AllClose
Additional Information
Caliber Gauge:
6.5MM GRENDEL
Grain or Shot Weight:
120 GR
Round Type:
OPEN TIP MATCH
Case Type:
BRASS
Rounds Per Box:
20
Muzzle Velocity:
2610 FPS
Muzzle Energy:
1815 FT LBS
Bullet Brand:
American Eagle
Boxes Per Case:
10
Application:
HUNTING-TARGET
Bullet Weight:
120.0000 gr
Cartridge:
6.5mm Grendel
Primer Type:
Centerfire
Series:
American Eagle
Bullet:
Jacketed Hollow Point
Casing Material:
Brass
Muzzle Velocity:
2610.0000 fps
Package Quantity:
20
Packaging:
Box
Packaging Configuration:
20 / 1
Velocity Rating:
Hyper Velocity
Depth:
4.6000 in
Height:
1.0500 in
MPN | Manufacturer Part Number:
AE65GDL1
Weight:
0.8100 lb
Width:
2.5000 in